دسته
اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان چهارمحال و بختياري
ايران در يك نگاه
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 120621
تعداد نوشته ها : 44
تعداد نظرات : 15

بام ایران

Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

Image

" قلعه دزك " مجموعه اي نظامي مسكوني و از بناهاي تاريخي استان چهارمحال وبختياري است كه به دستور لطفعلي خان اميرمفخم بختياري در روستايي به همين نام ( در روستاي دزك و در فاصله 35 كيلومتري جنوب شرقي مركز استان؛ شهركرد ) ساخته شده است.

اين بنا توسط لطفعلي خان امير مفخم شاهد حوادث فراواني بوده كه مهمترين آنها ايفاي نقش در جريان اعاده مشروطيت است.

از نظر معماري، اين قلعه در دو طبقه و به صورت باشكوهي، به تقليد از قصرهاي اروپايي قرون گذشته با آرايشي ايراني ساخته شده است.

طبقه اول داراي يك هشتي ورودي در وسط است كه از طرفين به محوطه بزرگ قلعه منتهي مي شود . در طرفين هشتي چهار ايوان قرار دارد كه دو ايوان رو به شمال و دو ايوان ديگر رو به جنوب قرار گرفته است و شامل چند اتاق و انبار است . طبقه دوم كه از ايوان شمالي طرفين هشتي به آن راه مي يابند ، ابتدا از راه پله ها وارد محوطه اي بزرگ به نام حوضخانه مي شود كه در وسط آن يك سالن بزرگ به نام سفره خانه وجود دارد و اتاق آينه در جوار آن قرار گرفته است . سفره خانه اين سالن داراي تزئينات گچبري و نقاشي زيبائي است .

اشكال مختلف از قبيل ملائكه به عنوان مظهر پاكي و كله شير كه حاكي از قدرت و دلاوري است و مناظر زيبا از شكار و گچ بري هاي گل و بوته در حاشيه بزرگ و كوچك آن است . سقف چوبي و به شكل قاب بندي است و داراي در و پنجره هاي سيم كوبي شده است .در كنار سفره خانه اتاقي به نام آيينه خانه قرار دارد كه به صورت باشكوهي تزئين شده است.

جالبترين قسمت اين بنا، تالار سفره خانه و اتاق آيينه مي باشد.

در حال حاضر اين كاخ قلعه 20/5076 مترمربع وسعت دارد و در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.

علامه فقيد علي اكبر دهخدا مولف لغت نامه مشهور مدتي را در اين قلعه به سر برده است.

 آدرس :

استان چهارمحال و بختياري ـ شهركرد ـ روستاي دزك

فاصله تا مركز استان : 35 كيلومتر

جاده ارتباطي : آسفالته

امكانات و تسهيلات تفريحي، گردشگري، حمل و نقل، اسكان و  ...:

جاده آسفالته، سرويس بهداشتي، پاركينگ، آب آشاميدني، دسترسي به امكانات روستاي دزك.

منبع:chb.irib.ir

چهارشنبه جهاردهم 10 1390

امام زاده دو معصوم

اين امام زادگان از نوادگان امام موسي كاظم(ع) درمجاورت مسجداتابكان درمركز شهركرد واقع گرديده است و بصورت دقيقتر  اين بقعه در ضلع غربي خيابان ولي عصر جنوبي شهركرد ودر هسته مركزي اوليه شهر بر روي قبور امام زادگان حليمه و حكيمه خاتون قرار دارد و از دوره اتابكان در قرن هفتم ه.ق ساختماني بر روي قبور امام زادگان احداث كه در دوره مشروطيت بدستور امام جمعه وقت تخريب و ساختمان فعلي جايگزين آن شده است بقعه امام زادگان دو خاتون شهركرد شامل : پيش ايوان -ستون دار سنگي-سردر-هشتي-و ساختمان اصلي است سر در با كاشي هاي هفت رنگ قاجاريه تزيين و در بالاي آن كتيبه سنگي با اشعاري معروف باني و تاريخ ساخت آن و نقش شير و خورشيد بر روي كاشي در بالاي كتيبه سنگي است
بر بدنه هشتي دو كتيبه با اشعاري در مدح و معرفي امام زادگان نصب شده است  بقعه اصلي داراي ايوان ستون دار سنگي است و ساختمان بقعه داراي پلان چند ضلعي و گنبد آجري است

منبع:http://www.tebyan-chb.ir

چهارشنبه شانزدهم 9 1390

پل زمانخوان

پل تاريخي زمان خان به طول 22 متر ، ارتفاع 13 متر با دو دهنه در نزديكي سامان بر روي زاينده رود بسته شده است . تفكر اوليه در ساخت اين پل به زمان ساسانيان باز مي گردد .آنچه ما امروز به عنوان پل شاهدش هستيم به دستور زمانخان – يكي از خوانين دوره صفوي و رئيس يكي از ايلات قشقايي كه روزگاري دامنه كوچ شان تا به اين حدود مي رسيد بر پايه ها ي صخره اي احداث گرديد . پل زمان خان بارها ترميم و بازسازي شده كه آخرين تعمير در سال 1280 (هـ ش) انجام گرفته است پايه هاي پل سنگي و طبيعي است قبل از ساخت اين پل مسير رودخانه تپه اي بزرگ را دور ميزد اما زمان خان ابتدا اقدام به ساخت دهانه هاي پل كرد و سپس زير آنرا بريده و به  محل فعلي بستر رودخانه رسانده  تا مسير رودخانه تغيير كند دهانه غربي پل درسال 1329ه.ق توسط يكي از خوانين ايل بيگي بنام حسين خان مرمت گرديده است

blog

تصويري ديگر از پل

blog

 

منبع:www.tebyan-chb.ir

چهارشنبه شانزدهم 9 1390

قلعه چالشتر اثري باشكوه از نظر معماري و هنري حجاري در ايران ، در پنج كيلومتري شهركرد قرار دارد .
قلعه چالشتر در استان چهار محال و بختياري تلفيقي از معماري دوران قاجار در ايران با معماري اروپايي است ، با ستون هايي ايستاده از سنگ خود نمايي مي ‌كند . اين قلعه در منطقه چالشتر واقع شده كه در دوره صفويه مركز حكمراني چهار محالي ‌ها بوده كه به وسيله كلانتران روستا ها و مناطق تحت سيطره خود را كنترل مي كردند و پس از انتصاب حسين قلي ‌خان به عنوان ايلخان بختياري ، در اواسط حكومت ناصر الدين شاه ، حكمرانان اين منطقه از حاكميت بر چالشتر خلع و تنها به زمين داران بزرگ تبديل شدند . مجموعه تاريخي چالشتر شامل سردر سنگي ، خان‌ نشين ، اندروني ، حمام ، انبار ها و اصطبل ها است . قلعه عياني و خان ‌نشين اين مجموعه تاريخي داراي ۳۸ ستون سنگي با سر در و ايوان مي ‌باشد .

قلعه چالشتر

 اين قلعه شامل نقوش افسانه ‌اي و اسطوره‌ اي ، زندگي روزمره ، گل و گياه ،گل و گلدان ، گل و مرغ ، نقوش پيچش گياهي و نقوش فرشته است . اين نقوش به صورت ماهرانه و زيبا خلق شده و در برخي موارد به صورت برجسته حجاري شده است .دراين مجموعه قلعه ، اندروني با يك دالان به ‌قسمت خان‌ نشين ارتباط داشته و ايوان آن داراي ۱۰ستون سنگي است .
اتاق هاي اين مجموعه قلعه نيز با نقوشي به سبك نقاشي لندني كه تلفيقي از هنر نقاشي ايراني و غربي است ، مزين است . كه اين سبك نقاشي در دوره قاجار به اوج خود مي‌ رسد شامل نقوش گل و گلدان ، افسانه ليلي ومجنون و نقوش اسلامي شامل يوسف و زليخا به همراه خط نوشته‌ اي از آيات قرآن است . در بخشي از سر درهاي اين مجموعه قلعه ، همچنين معماري سنتوري كه‌ به صورت مثلثي شكل بانقوشي به سبك شير و شكر است ، به چشم مي ‌خورد . حمام قلعه تاريخي چالشتر نيز مزين به كاشي‌ آبي فيروزه‌ اي و سفيد سربي بوده است . سقف اندروني اين قلعه به صورت قاب هايي از چوب گردو است و در ها و پنجره‌ هاي اتاق هاي اين مجموعه ‌نيز از جنس چوب گردو به صورت گره چيني شده مي ‌باشد . اين مجموعه قلعه داراي پنج ايوان است و پنج اتاق نيز در اندروني آن وجود دارد و در مجموع داراي ۴۰ ستون است .

مدير پايگاه قلاع تاريخي چهار محال و بختياري معتقداست : مجموعه قلعه تاريخي چالشتر كه به " قلعه خاني " مشهور مي‌باشد ،در ۱۱۰سال پيش در چالشتر احداث و بنا شده است .

" اردشير آخوندي " درگفت و گو با ايرنا افزود : در يكي ‌از سرستون هاي سنگي اين مجموعه قلعه ، تاريخ ساخت آن را به سال ۱۳۲۱هجري قمري حك كرده ‌اند .

منبع:www.vefagh.co.ir 

جمعه ششم 8 1390

 

تمامي مسير حاشيه زاينده رود از سامان تا قراقوش (نزديك سد زاينده رود) داراي مناظر زيبا و چشم نواز است
اين مسير بدليل وجود مجموعه هاي تفريحي در محل پل زمان خان شرايط اقليمي مناسب و دسترسي نزديك به مركز استان و شهرهاي استان اصفهان هميشه مورد توجه گردشگران بوده است در انتهاي اين مسير سد و درياچه زاينده رود و جود دارد كه به نوبه خود زيباست در اين مسير زاينده رود هنوز از مناطق صنعتي عبور نكرده و رنگ آبي و تمييز آب همراه با هواي مطبوع و باغات سرسبز اطراف آن بسيار دلپذير است

حاشيه زاينده رود

 

 

 

حاشيه زاينده رود

 

 

منبع:www.tebyan-chb.ir

 

دوشنبه دوم 8 1390
X