دسته
اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان چهارمحال و بختياري
ايران در يك نگاه
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 120622
تعداد نوشته ها : 44
تعداد نظرات : 15

بام ایران

Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

Image

" غار سراب " يكي ديگر از جاذبه هاي طبيعي و شاهكارهاي خلقت در استان زيباي چهارمحال و بختياري است.

اين غار در 56 كيلومتري جنوب غربي شهركرد ( مركز استان ) و ۲۱ كيلومتري شمال غربي شهر فارسان و 7 كيلومتري شهر باباحيدر در مسير دره اي زيبا و معتدل و در مجاورت روستاي اميدآباد قرار دارد.

از جاده آسفالته تا خود غار حدود ۱۵ دقيقه راه است كه در حال حاضر جز پياده روي امكان رفتن با هيچ وسيله ديگري وجود ندارد.

اين غار شگفت انگيز دو دهانه دارد. براي وارد شدن به غار بايد از باريكراهي به موازات دره‌اي كه آبي در بستر آن جاري است به طرف سرچشمه بالا آمد. سرچشمه‌اي كه از آن اين آب سرد خارج مي‌‌شود در حقيقت دهانه ديگر غار سراب است. ( نام غار بر گرفته از همين سرچشمه است. سراب به معني واژه سراب معمول نيست، بلكه به معني سرآب يا بالاي آب است كه در گويش محلي اين منطقه بسيار متداول است)

 پس از رسيدن به سرچشمه، باريكه راهي در طرف چپ چشمه ديده مي‌‌شود كه ما را به دهانه ديگر غار هدايت مي‌‌كند. دهانه غار در ميان صخره‌هاي زمخت و بوته‌هاي گون وحشي قرار دارد. براي ورود به غار حد اقل چيزي كه لازم است روشنايي است. بدون چراغ رفتن به درون غار اصلاً ممكن و عاقلانه نيست. ورودي اين غار زيبا و شگفت انگيز نسبتاً كوچك است، پس از يكي دو قدم كه خميده مي‌‌رويم، غار به يك دالان تالارمانندي منتهي مي‌‌شود در اينجا ارتفاع كف غار تا سقف گاه تا ۱۵ متر مي‌‌رسد. كف غار به دليل كنده كاري و حفاري‌هاي متعدد حالت طبيعي خود را از دست داده است، اين دالان سويل زيباترين قسمت غار است كه به قنديلهاي آهكي زيبايي كه به وفور هم وجود دارد آراسته شده است. ( فرآيند تشكيل اين قنديلها ادامه دارد. ) پس از دالان، غار به دو راهرو اصلي تقسيم مي‌‌گردد كه هر كدام از اين راهروها خود به شاخه‌ها و حفره‌هاي ديگري منتهي مي‌‌گردند. فعلاً به دليل وجود موانع طبيعي ، بيش از ۶۰۰ متر از اين دو دهانه قابل دسترسي نيست. از يكي ازدهانه‌هاي غار، آبي خروشان و خنك بيرون مي‌‌آيد كه در بستر غار به صورت چشمه آب سردي جاري است. اين آب وارد همان دره‌اي مي‌‌شود كه قبلاً از آن ياد كرديم".

غار سراب در آهكهاي كرتاسه توسعه پيدا كرده كه عمدتا رخساره آهكي و دولوميتي ژوراسيك و در بالاي آن مارنهاي زرد و قهوه اي رخنمود دارد.دهانه اصلي غار (طبقه دوم) حدود 50 متر بالا تر از چشمه سراب سمت چپ و در ارتفاع حدودا2450 متري قرار دارد و طول شناخته شده غار 650 متر مي باشد كه در قسمت اعظم طول دالان غار آب جريان دارد و در بعضي از نقاط با تجمعي از آب مواجه هستيم. غار داراي دو طبقه مي باشد كه بين 15 تا 25 متر اختلاف ارتفاع دارند.طبقه پايين قسمت اصلي غار را شامل مي شود كه ممكن است طول آن به كيلومترها برسد.جهت اصلي دالان غار شمال غرب تا غرب است .

 

آدرس :

استان چهارمحال و بختياري ـ شهرستان فارسان ـ شهر باباحيدر ـ روستاي اميدآباد

فاصله تا مركز استان : 56 كيلومتر

جاده ارتباطي : آسفالته

امكانات و تسهيلات تفريحي، گردشگري، حمل و نقل، اسكان و  ...:

آب آشاميدني، دسترسي به واحدهاي پذيرايي فارسان، دسترسي به پمپ بنزين فارسان، جاده آسفالته

 منبع:chb.irib.ir

چهارشنبه جهاردهم 10 1390

آبشار پيرغار

در جنوب روستاي ده چشمه به فاصله ي 6 كيلو متري فارسان و 38 كيلومتري جنوب غربي شهركرد گردشگاهي به غايت مصفا و مفرح آرميده است .بر روي قسمتي از اين تپه سنگي مشرف به اين گردشگاه سه كتيبه به خط نستعليق به دستور خسرو خان سردار ظفر بختياري حك شده است متن اين كتيبه ها مجملي از شرح لشگر كشي بختياري ها به اصفهان و تهران و نقش سرداران بختياري در سركوبي استبداد صغير و سقوط محمد علي شاه در واقعه مشروطيت است . مجموعه عوامل گردشگاه از جمله كتيبه هاي ارزشمند تاريخي ،چشمه ي پر آب،سايه سار درختان،آبشار زيبا وبلند،كوههاي اطراف و غار موجود در محل-كه از نظر مذهبي مورد توجه اهالي مي باشد – سبب جذب روزانه صدها گردشگر وعلاقه مند به اين مكان مي گردد.

آبشار پيرغار از نمايي ديگر

 

آبشار پيرغار از نمايي ديگر

 

منبع:www.tebyan-chb.irچهارشنبه بیست و پنجم 8 1390
X