دسته
اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان چهارمحال و بختياري
ايران در يك نگاه
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 113228
تعداد نوشته ها : 44
تعداد نظرات : 15

بام ایران

Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

آبشار پيرغار

در جنوب روستاي ده چشمه به فاصله ي 6 كيلو متري فارسان و 38 كيلومتري جنوب غربي شهركرد گردشگاهي به غايت مصفا و مفرح آرميده است .بر روي قسمتي از اين تپه سنگي مشرف به اين گردشگاه سه كتيبه به خط نستعليق به دستور خسرو خان سردار ظفر بختياري حك شده است متن اين كتيبه ها مجملي از شرح لشگر كشي بختياري ها به اصفهان و تهران و نقش سرداران بختياري در سركوبي استبداد صغير و سقوط محمد علي شاه در واقعه مشروطيت است . مجموعه عوامل گردشگاه از جمله كتيبه هاي ارزشمند تاريخي ،چشمه ي پر آب،سايه سار درختان،آبشار زيبا وبلند،كوههاي اطراف و غار موجود در محل-كه از نظر مذهبي مورد توجه اهالي مي باشد – سبب جذب روزانه صدها گردشگر وعلاقه مند به اين مكان مي گردد.

آبشار پيرغار از نمايي ديگر

 

آبشار پيرغار از نمايي ديگر

 

منبع:www.tebyan-chb.irچهارشنبه بیست و پنجم 8 1390

قلعه سردار اسعد بختياري

اين بنا در شهر جونقان  مقر سكونت خان هاي بختيارى بود. عليقلي خان سردار اسعد در سال ۱۳۱۸ هـ.ق، قلعه يا كاخى در اين محل براى سكونت خود ساخت كه ۱۴ هزار مترمربع مساحت و نماهاى بيرونى متفاوتى داشت و همچنين اين بنا در فاصله ي 45 كيلومتري جنوب شرقي شهركرد واقع شده است . اين قلعه بر سر يكي از شعبات جاده ي لينچ ومسير باستاني خوزستان – اصفهان واقع و داراي پلان مستطيل با اقتباس از معماري غربي در دو طبقه احداث گرديده است . طبقه زيرين داراي اطاق هاي متعدد و وتو در تو و طبقه ي فوقاني داراي يك سالن مركزي و و اطاقهاي مجاور آن است . همچنين طبقه ي فوقاني داراي سه ايوان در جهات شرق و جنوب و غرب مي باشد كه طاقهاي هلالي سقف بزر روي ستونهاي دوتايي استوار گرديده اند .
مصالح مصرف شده در اين بناي دو طبقه خشت با نماي آجر با ملات گچ و خاك است وهنرهاي حجاري ،چوب بري،گچ بري، آينه و نقاشي در آن به كار رفته است . اين قلعه توسط سردار علي قلي خان سردار اسعد دوم در زماني كه وي زمامداري ايل بختياري را بر عهده داشت ساخته شده داست و بر اساس قدمت آن به بيش از يكصد سال مي رسد
.

منبع:www.tebyan-chb.ir

چهارشنبه بیست و پنجم 8 1390
X