دسته
اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان چهارمحال و بختياري
ايران در يك نگاه
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 113238
تعداد نوشته ها : 44
تعداد نظرات : 15

بام ایران

Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

Image

" قلعه دزك " مجموعه اي نظامي مسكوني و از بناهاي تاريخي استان چهارمحال وبختياري است كه به دستور لطفعلي خان اميرمفخم بختياري در روستايي به همين نام ( در روستاي دزك و در فاصله 35 كيلومتري جنوب شرقي مركز استان؛ شهركرد ) ساخته شده است.

اين بنا توسط لطفعلي خان امير مفخم شاهد حوادث فراواني بوده كه مهمترين آنها ايفاي نقش در جريان اعاده مشروطيت است.

از نظر معماري، اين قلعه در دو طبقه و به صورت باشكوهي، به تقليد از قصرهاي اروپايي قرون گذشته با آرايشي ايراني ساخته شده است.

طبقه اول داراي يك هشتي ورودي در وسط است كه از طرفين به محوطه بزرگ قلعه منتهي مي شود . در طرفين هشتي چهار ايوان قرار دارد كه دو ايوان رو به شمال و دو ايوان ديگر رو به جنوب قرار گرفته است و شامل چند اتاق و انبار است . طبقه دوم كه از ايوان شمالي طرفين هشتي به آن راه مي يابند ، ابتدا از راه پله ها وارد محوطه اي بزرگ به نام حوضخانه مي شود كه در وسط آن يك سالن بزرگ به نام سفره خانه وجود دارد و اتاق آينه در جوار آن قرار گرفته است . سفره خانه اين سالن داراي تزئينات گچبري و نقاشي زيبائي است .

اشكال مختلف از قبيل ملائكه به عنوان مظهر پاكي و كله شير كه حاكي از قدرت و دلاوري است و مناظر زيبا از شكار و گچ بري هاي گل و بوته در حاشيه بزرگ و كوچك آن است . سقف چوبي و به شكل قاب بندي است و داراي در و پنجره هاي سيم كوبي شده است .در كنار سفره خانه اتاقي به نام آيينه خانه قرار دارد كه به صورت باشكوهي تزئين شده است.

جالبترين قسمت اين بنا، تالار سفره خانه و اتاق آيينه مي باشد.

در حال حاضر اين كاخ قلعه 20/5076 مترمربع وسعت دارد و در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.

علامه فقيد علي اكبر دهخدا مولف لغت نامه مشهور مدتي را در اين قلعه به سر برده است.

 آدرس :

استان چهارمحال و بختياري ـ شهركرد ـ روستاي دزك

فاصله تا مركز استان : 35 كيلومتر

جاده ارتباطي : آسفالته

امكانات و تسهيلات تفريحي، گردشگري، حمل و نقل، اسكان و  ...:

جاده آسفالته، سرويس بهداشتي، پاركينگ، آب آشاميدني، دسترسي به امكانات روستاي دزك.

منبع:chb.irib.ir

چهارشنبه جهاردهم 10 1390

Image

" غار سراب " يكي ديگر از جاذبه هاي طبيعي و شاهكارهاي خلقت در استان زيباي چهارمحال و بختياري است.

اين غار در 56 كيلومتري جنوب غربي شهركرد ( مركز استان ) و ۲۱ كيلومتري شمال غربي شهر فارسان و 7 كيلومتري شهر باباحيدر در مسير دره اي زيبا و معتدل و در مجاورت روستاي اميدآباد قرار دارد.

از جاده آسفالته تا خود غار حدود ۱۵ دقيقه راه است كه در حال حاضر جز پياده روي امكان رفتن با هيچ وسيله ديگري وجود ندارد.

اين غار شگفت انگيز دو دهانه دارد. براي وارد شدن به غار بايد از باريكراهي به موازات دره‌اي كه آبي در بستر آن جاري است به طرف سرچشمه بالا آمد. سرچشمه‌اي كه از آن اين آب سرد خارج مي‌‌شود در حقيقت دهانه ديگر غار سراب است. ( نام غار بر گرفته از همين سرچشمه است. سراب به معني واژه سراب معمول نيست، بلكه به معني سرآب يا بالاي آب است كه در گويش محلي اين منطقه بسيار متداول است)

 پس از رسيدن به سرچشمه، باريكه راهي در طرف چپ چشمه ديده مي‌‌شود كه ما را به دهانه ديگر غار هدايت مي‌‌كند. دهانه غار در ميان صخره‌هاي زمخت و بوته‌هاي گون وحشي قرار دارد. براي ورود به غار حد اقل چيزي كه لازم است روشنايي است. بدون چراغ رفتن به درون غار اصلاً ممكن و عاقلانه نيست. ورودي اين غار زيبا و شگفت انگيز نسبتاً كوچك است، پس از يكي دو قدم كه خميده مي‌‌رويم، غار به يك دالان تالارمانندي منتهي مي‌‌شود در اينجا ارتفاع كف غار تا سقف گاه تا ۱۵ متر مي‌‌رسد. كف غار به دليل كنده كاري و حفاري‌هاي متعدد حالت طبيعي خود را از دست داده است، اين دالان سويل زيباترين قسمت غار است كه به قنديلهاي آهكي زيبايي كه به وفور هم وجود دارد آراسته شده است. ( فرآيند تشكيل اين قنديلها ادامه دارد. ) پس از دالان، غار به دو راهرو اصلي تقسيم مي‌‌گردد كه هر كدام از اين راهروها خود به شاخه‌ها و حفره‌هاي ديگري منتهي مي‌‌گردند. فعلاً به دليل وجود موانع طبيعي ، بيش از ۶۰۰ متر از اين دو دهانه قابل دسترسي نيست. از يكي ازدهانه‌هاي غار، آبي خروشان و خنك بيرون مي‌‌آيد كه در بستر غار به صورت چشمه آب سردي جاري است. اين آب وارد همان دره‌اي مي‌‌شود كه قبلاً از آن ياد كرديم".

غار سراب در آهكهاي كرتاسه توسعه پيدا كرده كه عمدتا رخساره آهكي و دولوميتي ژوراسيك و در بالاي آن مارنهاي زرد و قهوه اي رخنمود دارد.دهانه اصلي غار (طبقه دوم) حدود 50 متر بالا تر از چشمه سراب سمت چپ و در ارتفاع حدودا2450 متري قرار دارد و طول شناخته شده غار 650 متر مي باشد كه در قسمت اعظم طول دالان غار آب جريان دارد و در بعضي از نقاط با تجمعي از آب مواجه هستيم. غار داراي دو طبقه مي باشد كه بين 15 تا 25 متر اختلاف ارتفاع دارند.طبقه پايين قسمت اصلي غار را شامل مي شود كه ممكن است طول آن به كيلومترها برسد.جهت اصلي دالان غار شمال غرب تا غرب است .

 

آدرس :

استان چهارمحال و بختياري ـ شهرستان فارسان ـ شهر باباحيدر ـ روستاي اميدآباد

فاصله تا مركز استان : 56 كيلومتر

جاده ارتباطي : آسفالته

امكانات و تسهيلات تفريحي، گردشگري، حمل و نقل، اسكان و  ...:

آب آشاميدني، دسترسي به واحدهاي پذيرايي فارسان، دسترسي به پمپ بنزين فارسان، جاده آسفالته

 منبع:chb.irib.ir

چهارشنبه جهاردهم 10 1390
X