دسته
اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان چهارمحال و بختياري
ايران در يك نگاه
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 112246
تعداد نوشته ها : 44
تعداد نظرات : 15

بام ایران

Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

قلعه چالشتر اثري باشكوه از نظر معماري و هنري حجاري در ايران ، در پنج كيلومتري شهركرد قرار دارد .
قلعه چالشتر در استان چهار محال و بختياري تلفيقي از معماري دوران قاجار در ايران با معماري اروپايي است ، با ستون هايي ايستاده از سنگ خود نمايي مي ‌كند . اين قلعه در منطقه چالشتر واقع شده كه در دوره صفويه مركز حكمراني چهار محالي ‌ها بوده كه به وسيله كلانتران روستا ها و مناطق تحت سيطره خود را كنترل مي كردند و پس از انتصاب حسين قلي ‌خان به عنوان ايلخان بختياري ، در اواسط حكومت ناصر الدين شاه ، حكمرانان اين منطقه از حاكميت بر چالشتر خلع و تنها به زمين داران بزرگ تبديل شدند . مجموعه تاريخي چالشتر شامل سردر سنگي ، خان‌ نشين ، اندروني ، حمام ، انبار ها و اصطبل ها است . قلعه عياني و خان ‌نشين اين مجموعه تاريخي داراي ۳۸ ستون سنگي با سر در و ايوان مي ‌باشد .

قلعه چالشتر

 اين قلعه شامل نقوش افسانه ‌اي و اسطوره‌ اي ، زندگي روزمره ، گل و گياه ،گل و گلدان ، گل و مرغ ، نقوش پيچش گياهي و نقوش فرشته است . اين نقوش به صورت ماهرانه و زيبا خلق شده و در برخي موارد به صورت برجسته حجاري شده است .دراين مجموعه قلعه ، اندروني با يك دالان به ‌قسمت خان‌ نشين ارتباط داشته و ايوان آن داراي ۱۰ستون سنگي است .
اتاق هاي اين مجموعه قلعه نيز با نقوشي به سبك نقاشي لندني كه تلفيقي از هنر نقاشي ايراني و غربي است ، مزين است . كه اين سبك نقاشي در دوره قاجار به اوج خود مي‌ رسد شامل نقوش گل و گلدان ، افسانه ليلي ومجنون و نقوش اسلامي شامل يوسف و زليخا به همراه خط نوشته‌ اي از آيات قرآن است . در بخشي از سر درهاي اين مجموعه قلعه ، همچنين معماري سنتوري كه‌ به صورت مثلثي شكل بانقوشي به سبك شير و شكر است ، به چشم مي ‌خورد . حمام قلعه تاريخي چالشتر نيز مزين به كاشي‌ آبي فيروزه‌ اي و سفيد سربي بوده است . سقف اندروني اين قلعه به صورت قاب هايي از چوب گردو است و در ها و پنجره‌ هاي اتاق هاي اين مجموعه ‌نيز از جنس چوب گردو به صورت گره چيني شده مي ‌باشد . اين مجموعه قلعه داراي پنج ايوان است و پنج اتاق نيز در اندروني آن وجود دارد و در مجموع داراي ۴۰ ستون است .

مدير پايگاه قلاع تاريخي چهار محال و بختياري معتقداست : مجموعه قلعه تاريخي چالشتر كه به " قلعه خاني " مشهور مي‌باشد ،در ۱۱۰سال پيش در چالشتر احداث و بنا شده است .

" اردشير آخوندي " درگفت و گو با ايرنا افزود : در يكي ‌از سرستون هاي سنگي اين مجموعه قلعه ، تاريخ ساخت آن را به سال ۱۳۲۱هجري قمري حك كرده ‌اند .

منبع:www.vefagh.co.ir 


جمعه ششم 8 1390
X