دسته
اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان چهارمحال و بختياري
ايران در يك نگاه
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 113245
تعداد نوشته ها : 44
تعداد نظرات : 15

بام ایران

Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

تالاب گندمان: تالاب گندمان به عنوان يكي از آبگيرهاي حوزه آبريز آق بلاغ با فاصله‌اي نه‌چندان دور از تالاب چغاخور قرار گرفته است، به طوري كه بخشي از خورجي تالاب چغاخور به اين تالاب سرآزير مي‌شود. پوشش دايمي آب اين تالاب در حدود 700 هكتار است. اطراف آن نيز همچون تالاب چغاخور پوشيده از مرغزاري زيباست كه معمولاً به عنوان مرتع غني براي چرا احشام استفاده مي‌شود. چشمه‌هاي اطراف تالاب علاوه بر آنكه مكان مناسبي براي گذران اوغات فراغت به شمار مي‌آيند، آب تالاب را نيز تامين مي‌كنند. از انواع پرندگان دايمي و مهاجري كه در تالاب شناسايي شده‌اند ميتوان به انواع مرغابي‌ها، كوكر و آنقوت اشاره كرد.

از امكانات ويژه تفريحي و ورزشي اطراف تالاب، پرورش و نگهداري اسب و همچنين سواركاري در مرغزار پيرامون تالاب استسنت پرورش اسب از زمانهاي بسيار دور در اين منطقه، بخصوص در بين قبايل بختياري معمول بوده و نژاد ويژه‌اي به وجود آورده است كه آميزه‌اي از نژاد بومي و عربي مي‌باشد.

جاذبه هاي طبيعي چهارمحال بختياري (1)
جمعه چهارم 9 1390

چشمه ديمه در منطقه كوهرنگ در مجاورت روستايي به همين نام كه اهالي آنرا به كيكاووس از قهرمانان شاهنامه نسبت مي دهند قرار دارد .

 

چشمه ديمه

 

اين چشمه سر چشمه ي اصلي زاينده رودقبل ازايجاد تونل هاي كوهرنگ و در 12 كيلو متري چلگرد در مجاورت روستاي ديمه واقع شده و تا مركز استان 85 كيلو متر فاصله دارد آب اين چشمه از گوارا ترين آبهاي جهان است و خواص درماني نيز دارداز جمله جلوگيري از پوسيدگي دندان و درمان سنگ كليه .

 

چشمه ديمه

 

اين مكان به دليل دارا بودن فضاهاي سرسبز و خرم و راه دسترسي آسفالته و سرويس بهداشتي و سكوي نشيمن اطراف خود از دير باز به عنوان يكي از تجمع گاه هاي ايلات و عشاير بختياري و گردشگران شناخته شده است .

 

مناظر زيب و چشمگير و فضاسازي اطراف چشمه ، اين مكان را در رديف زيباترين گردشگاههاي شهرستان كوهرنگ قرار داده است.

 

 

چشمه ديمه

 

 

منبع:www.beytoote.com

پنج شنبه سوم 9 1390

سياهسرد

چشمه سياسرد در 5 كيلومتري شهر بروجن قرار گرفته است. هواي خنك و مطبوع و درختان زيبا و كهنسال اطراف اين چشمه مكاني بسيار زيبا براي تفرج و استراحت ساكنين شهر بروجن و ساير گردشگران به وجود آورده است؛ به طوري كه همه روزه و به ويژه در روزهاي تعطيل، اين مكان شاهد گشت و گذار تعداد زيادي از مسافران و گردشگران مي باشد. فضاسازي هاي مناسب و سهل الوصول بودن، ميل به بازديد از اين گردشگاه را دوچندان كرده است.

 

نمايي ديگر از چشمه

 

منبع:www.tebyan-chb.ir

يکشنبه بیست و نهم 8 1390

آبشار پيرغار

در جنوب روستاي ده چشمه به فاصله ي 6 كيلو متري فارسان و 38 كيلومتري جنوب غربي شهركرد گردشگاهي به غايت مصفا و مفرح آرميده است .بر روي قسمتي از اين تپه سنگي مشرف به اين گردشگاه سه كتيبه به خط نستعليق به دستور خسرو خان سردار ظفر بختياري حك شده است متن اين كتيبه ها مجملي از شرح لشگر كشي بختياري ها به اصفهان و تهران و نقش سرداران بختياري در سركوبي استبداد صغير و سقوط محمد علي شاه در واقعه مشروطيت است . مجموعه عوامل گردشگاه از جمله كتيبه هاي ارزشمند تاريخي ،چشمه ي پر آب،سايه سار درختان،آبشار زيبا وبلند،كوههاي اطراف و غار موجود در محل-كه از نظر مذهبي مورد توجه اهالي مي باشد – سبب جذب روزانه صدها گردشگر وعلاقه مند به اين مكان مي گردد.

آبشار پيرغار از نمايي ديگر

 

آبشار پيرغار از نمايي ديگر

 

منبع:www.tebyan-chb.irچهارشنبه بیست و پنجم 8 1390

قلعه سردار اسعد بختياري

اين بنا در شهر جونقان  مقر سكونت خان هاي بختيارى بود. عليقلي خان سردار اسعد در سال ۱۳۱۸ هـ.ق، قلعه يا كاخى در اين محل براى سكونت خود ساخت كه ۱۴ هزار مترمربع مساحت و نماهاى بيرونى متفاوتى داشت و همچنين اين بنا در فاصله ي 45 كيلومتري جنوب شرقي شهركرد واقع شده است . اين قلعه بر سر يكي از شعبات جاده ي لينچ ومسير باستاني خوزستان – اصفهان واقع و داراي پلان مستطيل با اقتباس از معماري غربي در دو طبقه احداث گرديده است . طبقه زيرين داراي اطاق هاي متعدد و وتو در تو و طبقه ي فوقاني داراي يك سالن مركزي و و اطاقهاي مجاور آن است . همچنين طبقه ي فوقاني داراي سه ايوان در جهات شرق و جنوب و غرب مي باشد كه طاقهاي هلالي سقف بزر روي ستونهاي دوتايي استوار گرديده اند .
مصالح مصرف شده در اين بناي دو طبقه خشت با نماي آجر با ملات گچ و خاك است وهنرهاي حجاري ،چوب بري،گچ بري، آينه و نقاشي در آن به كار رفته است . اين قلعه توسط سردار علي قلي خان سردار اسعد دوم در زماني كه وي زمامداري ايل بختياري را بر عهده داشت ساخته شده داست و بر اساس قدمت آن به بيش از يكصد سال مي رسد
.

منبع:www.tebyan-chb.ir

چهارشنبه بیست و پنجم 8 1390

امامزاده شهسوار

امامزاده محمد شهسوار در 45 كيلومتري شهرستان لردگان در روستاي شهسوار واقع است و سكنه آن عمدتا به شهرك شهسوار واقع در شهرستان لردگان مهاجرت كردند كه دليل آن وجود گسل هاي در اطراف روستا مزبور و احتما رانش زمين بود در حال حاضر تعداد كمي از آنان باقي ماندند كه به كار كشاورزي و دامداري سرگرمند . امام زاده محمد شهسوار (ع) از سمت شرق به كوهي با شكوه محدود و چسبيده است و از سمت غرب به باغي زيبا با ميوه ‌هاي انگور-انار-انجير زرد و ... چسبيده مي ‌شود و از شمال به خانه هاي مسكوني و تقريبا ويران و از سمت غرب نيز به مزارع باير حاوي درختان بلوط كشاورزي محصور مي ‌شود و كلا سرتاسر اين محدوده را كوه ها فراگير شدند . اين روستا در حد فاصل استان چهار محال و بختياري و خوزستان واقع شده داراي آب و هواي معتدل و مراتع سرسبز با گونه ‌هاي مختلف در ختان از جمله بلوط واقع شده رود خروشان كارون از دور جلوهاي ديگر به آن بخشيده . داراي آثار باستاني مختلف از جحمله آب انبار بقاياي پل هاي قديمي مي‌ باشد و داراي جاده خاكي مي ‌باشد. و چون اين روستا مهمترين قطب زيارتي اين شهرستان و يا حتي استان مي‌ باشد به امكانات رفاهي و مسير دسترسي به بيشتر بايد رسيد .
اين ارامگاه در سال 1382 به ثبت ملي رسيده است . با شماره ثبت 8348 است .

منبع:www.vefagh.co.ir

دوشنبه نهم 8 1390

قلعه چالشتر اثري باشكوه از نظر معماري و هنري حجاري در ايران ، در پنج كيلومتري شهركرد قرار دارد .
قلعه چالشتر در استان چهار محال و بختياري تلفيقي از معماري دوران قاجار در ايران با معماري اروپايي است ، با ستون هايي ايستاده از سنگ خود نمايي مي ‌كند . اين قلعه در منطقه چالشتر واقع شده كه در دوره صفويه مركز حكمراني چهار محالي ‌ها بوده كه به وسيله كلانتران روستا ها و مناطق تحت سيطره خود را كنترل مي كردند و پس از انتصاب حسين قلي ‌خان به عنوان ايلخان بختياري ، در اواسط حكومت ناصر الدين شاه ، حكمرانان اين منطقه از حاكميت بر چالشتر خلع و تنها به زمين داران بزرگ تبديل شدند . مجموعه تاريخي چالشتر شامل سردر سنگي ، خان‌ نشين ، اندروني ، حمام ، انبار ها و اصطبل ها است . قلعه عياني و خان ‌نشين اين مجموعه تاريخي داراي ۳۸ ستون سنگي با سر در و ايوان مي ‌باشد .

قلعه چالشتر

 اين قلعه شامل نقوش افسانه ‌اي و اسطوره‌ اي ، زندگي روزمره ، گل و گياه ،گل و گلدان ، گل و مرغ ، نقوش پيچش گياهي و نقوش فرشته است . اين نقوش به صورت ماهرانه و زيبا خلق شده و در برخي موارد به صورت برجسته حجاري شده است .دراين مجموعه قلعه ، اندروني با يك دالان به ‌قسمت خان‌ نشين ارتباط داشته و ايوان آن داراي ۱۰ستون سنگي است .
اتاق هاي اين مجموعه قلعه نيز با نقوشي به سبك نقاشي لندني كه تلفيقي از هنر نقاشي ايراني و غربي است ، مزين است . كه اين سبك نقاشي در دوره قاجار به اوج خود مي‌ رسد شامل نقوش گل و گلدان ، افسانه ليلي ومجنون و نقوش اسلامي شامل يوسف و زليخا به همراه خط نوشته‌ اي از آيات قرآن است . در بخشي از سر درهاي اين مجموعه قلعه ، همچنين معماري سنتوري كه‌ به صورت مثلثي شكل بانقوشي به سبك شير و شكر است ، به چشم مي ‌خورد . حمام قلعه تاريخي چالشتر نيز مزين به كاشي‌ آبي فيروزه‌ اي و سفيد سربي بوده است . سقف اندروني اين قلعه به صورت قاب هايي از چوب گردو است و در ها و پنجره‌ هاي اتاق هاي اين مجموعه ‌نيز از جنس چوب گردو به صورت گره چيني شده مي ‌باشد . اين مجموعه قلعه داراي پنج ايوان است و پنج اتاق نيز در اندروني آن وجود دارد و در مجموع داراي ۴۰ ستون است .

مدير پايگاه قلاع تاريخي چهار محال و بختياري معتقداست : مجموعه قلعه تاريخي چالشتر كه به " قلعه خاني " مشهور مي‌باشد ،در ۱۱۰سال پيش در چالشتر احداث و بنا شده است .

" اردشير آخوندي " درگفت و گو با ايرنا افزود : در يكي ‌از سرستون هاي سنگي اين مجموعه قلعه ، تاريخ ساخت آن را به سال ۱۳۲۱هجري قمري حك كرده ‌اند .

منبع:www.vefagh.co.ir 

جمعه ششم 8 1390

شهرستان كوهرنگ يكي از شهرستان‌هاي استان چهارمحال بختياري است . جمعيت اين شهرستان ۲۵.۵۵۲ نفر بوده (برآورد ۱۳۸۳) و داراي يك بخش و پنج دهستان است.فرهنگ، گويش وموسيقي مردم كوهرنگ بختياري مي‌باشد .بافت قالي وقاليچه‌هاي بختياري كم وبيش درسطح شهرستان كوهرنگ مرسوم است .

طبيعت زيباي كوهرنگ

 

با كليك بر روي لينك هاي زير عكس هاي ديني ديگري از طبيعت زيباي كوهرنگ را ببينيد

تونل آب گوهرنگ در استان چهار محال و بختياري 

طبيعت بهاري گوهرنگ در چهار محال و بختياري 

 

تفريح گردشگران در طبيعت بهاري گوهرنگ در استان چهار محال و بختياري

طبيعت بهاري گوهرنگ در چهار محال و بختياري

 

آبشار شيخ عليخان در منطقه كوهرنگ چهار محال و بختياري

 

گردشگران در كنار آبشار شيخ عليخان در منطقه كوهرنگ چهار محال و بختياري

 

طبيعت بهاري كوهرنگ در استان چهار محال و بختياري

راههاي مواصلاتي در مناطق كوهستاني چهار محال و بختياري 

چهارشنبه چهارم 8 1390

سامان - خبرگزاري مهر: روستاي چلوان از سه طرف در محاصره رودخانه زاينده رود قرار گرفته و اين ويژگي در كنار امتيازات ديگر موجب شده كه اين روستا مورد استقبال مسافران زيادي در چهارمحال و بختياري قرار گيرد.
به گزارش خبرنگار مهر، روستاي چلوان در 25كيلومتري شمال غربي مركز استان چهارمحال وبختياري قرار گرفته وجزء محدوده بخش سامان است.

قدمت اين روستا بيش از 500سال ويكي از قديمي ترين روستاهاي بخش سامان محسوب مي شود.

روستاي چلوان
بنا بر شواهد ومنابع اين روستا پنج بار جابه جا شده كه مي توان از مكانهاي قديمي اين روستا به آق بلاغ، سوق بلاغ، قبرستان گلي، باغ محلي، ونظرگاه بي بي مريم اشاره كرد كه سالانه تعداد بي شماري از مردم شهر وروستاهاي اطراف براي بازديد از اين مكان به اين روستا سفر مي كنند.

عضو شوراي اسلامي روستاي چلوان در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اجرا شدن طرح هادي روستاي چلوان در سال 81 بيان داشت: مساحت اين روستا 20هكتار و داراي جمعيتي بيش از 728نفر است.

99درصد از افراد زير 45 سال اين روستا باسواد هستند

سيد طاهر نوربخش با بيان اينكه 99درصد از افراد زير 45سال اين روستا باسواد هستند، افزود: اكثر مردم اين روستا باسواد واز سطح سواد بالايي برخوردار هستند.

وي تصريح كرد: در سال جاري اين روستا در خصوص بهسازي سيماي روستا در كشور مقام اول را كسب كرد.

نوربخش از اقداماتي كه درزمينه به سازي روستا انجام شده بود را سنگ فرش كردن روستا به ميزان 12هزار متر مربع از خيابانها ومعابر اين روستا عنوان و تصريح كرد: چراغاني و كاشت گلهاي فصلي كه نماي خاص وزيبايي به روستا داده از طرف خودياري خود مردم اين روستا بوده است.


روستاي چلوان
وي تاكيد كرد: روستاي چلوان يكي از روستاهاي هدف گردشگري كشور محسوب مي شود كه اين در پي تعامل خوب مردم روستا با دهيار واعضاي شوراي اسلامي اين روستا بوده است.

سيد طاهر نوربخش با اشاره به اينكه اين روستا از سه طرف به رودخانه زاينده رود محدود مي شود، اذعان داشت: اين روستا به صورت جزيره اي زيبا در ميان درختان سربه فلك كشيده و فضاي سبز بكر وديدني زيبايي خاصي را به اين روستا داده وآن را به عنوان نگيني در حاشيه زاينده رود تبديل كرده است.

عضو شوراي اسلامي روستاي چلوان تائيدكرد: روستاي چلوان ظرفيت وزيربناهاي جذب توريست را داراست وبا توجه بر اين كه جزو روستاهاي هدف گردشگري در كشور شناخته شده، مي طلبد كه مسئولان استان سرمايه گذاري بيشتري را در اين روستا متمركز كنند.

وي از امكانات رفاهي اين روستا را خانه بهداشت، دفتر آي سي تي، مدارس دخترانه وپسرانه ، خانه عالم، حسينيه تازه تاسيس، سالن ورزشي، سالن اجتماعات و مجتمع بين راهي عنوان كرد واذعان داشت: سايت گردشگري روستا در مساحت دو هكتار در شرف واگذاري به سرمايه گذاران است.

دهيار روستاي چلوان در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به ساخت مسكن مهر در اين روستا اشاره كرد وبيان داشت: اين طرح براي نخستين بار در روستا چلوان دراين استان اجرامي شود.

داود رياحي با تاكيد براينكه اين ساختمان ها در زيربناي دو هزارمترمكعب در اين روستا ساخته مي شود بيان داشت: اين ساختمانها در دو بلوك شش طبقه با تعداد48واحدساخته مي شود.

وي افزود: زيربناي هر واحد 85متر است واعضا متقاضي براي اين ساختمانها ثبت نام كرده اند.

داود رياحي با اشاره به اينكه 70هكتار از زمينهاي اين روستا زيركشت محصولات كشاورزي است، اظهار داشت: هلو، بادام و گردومحصولاتي است كه در اين روستا كشت مي شود.

دهيار روستاي چلوان گفت: در سال جاري بيش از پنج هزار گردشگر از اين روستا با درختان سرسبزي كه در حاشيه زاينده رود مناظر بكر وديدني را به جلوه گذاشته اند بازديد كردند.

رياحي گفت: بازارچه سنتي در روستاي چلون در راستاي ساماندهي كشاورزاني كه محصولات خود را در كنار محور اصلي روستا عرضه مي كنند وباعث مشكلاتي از جمله تصادف در محور مي شود احداث مي شود.

وي با اشاره به اينكه در اين روستا مجتمع فني وحرفه در راستاي آموزش كشاورزان داير است، تصريح كرد: در اين مجتمع آموزش باغباني، توليد وپرورش قارچ وخياطي براي كارآموزان وكشاورزان ارائه مي شود.

داودي ازطرح هاي كه در اين روستا در سال جاري در دست احداث است به سنگ فرش كردن، چراغاني معابربا لامپ هاي كم مصرف، احداث بازارچه و تكميل سالن ورزشي در اين روستا اشاره واز مسئولان مربوطه درخواست همكاري كرد.

منبع:www.iranpardis.com 

دوشنبه دوم 8 1390

 

تمامي مسير حاشيه زاينده رود از سامان تا قراقوش (نزديك سد زاينده رود) داراي مناظر زيبا و چشم نواز است
اين مسير بدليل وجود مجموعه هاي تفريحي در محل پل زمان خان شرايط اقليمي مناسب و دسترسي نزديك به مركز استان و شهرهاي استان اصفهان هميشه مورد توجه گردشگران بوده است در انتهاي اين مسير سد و درياچه زاينده رود و جود دارد كه به نوبه خود زيباست در اين مسير زاينده رود هنوز از مناطق صنعتي عبور نكرده و رنگ آبي و تمييز آب همراه با هواي مطبوع و باغات سرسبز اطراف آن بسيار دلپذير است

حاشيه زاينده رود

 

 

 

حاشيه زاينده رود

 

 

منبع:www.tebyan-chb.ir

 

دوشنبه دوم 8 1390
X